Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
''İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi'' Adliyemizde Hayata Geçirildi
17.12.2020

T.C. Adalet Bakanlığımız ile İspanya Adalet Bakanlığı arasında yürütülmekte olan “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Artırılması, Projesi Faz I” kapsamında küçük ve orta ölçekli mahallerde genel icra dairesi adı altında oluşturulan yeni model icra daireleri faaliyete geçirilmiştir. Büyük ölçekli mahallerde ise Faz II kapsamında gayrimenkul satış, banka alacakları ve abonelik sözleşmeleri (MTS) ile beraber genel icra dairelerinin de bulunduğu yeni icra dairesi modeli 11.12.2020 itibariyle de İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda uygulanmaya başlanmıştır.

Söz konusu Yeni İcra Dairesi Modelinde, birden fazla icra dairesi modeli terk edilerek Genel İcra Dairesi, Gayrimenkul Satış İcra Dairesi, Abonelik Sözleşmeleri İcra Dairesi ve Banka Alacakları İcra Dairesi olmak üzere 4 ana daire anlayışı benimsenmektedir. Bu yeni sistemle Adalet Bakanlığı hizmetlerin uzmanlaşmış birimlerce yürütülmesini amaçlamaktadır. İcra dairelerinde fiziki dosya kullanımının yeni modelde uygulanmaması ile birlikte işlemlere ilişkin evrakların UYAP üzerinden taranması ile avukatların ve vatandaşların kendi portallarından işlemlerin takibini yapmaları da mümkün olacaktır.
 
Yeni İcra Dairesi Modeline geçilmesi ile ilgili olarak açıklama yapan Başsavcı vekilimiz Uğur SEÇGİN, Anadolu Adliyesi'nde yeni sisteme geçildiğini, bu sistemin amacının verimliliği arttırmak, insan gücünü aza indirmek ve icra dairelerindeki gereksiz kalabalığı önlemek olduğu, yapılan işlemlerin elektronik ortam üzerinden gerçekleştirileceğini söyledi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur SEÇGİN açıklamasını "Yeni sistemle birlikte dairelerde fiziki dosya birikimi önlenecek. İş sahipleri ve avukatlar ofislerinden elektronik sistemle işlerini halledebilecekler. Bu amaca yönelik yeni çalıştırma ortamlarını oluşturduk. Zaman içinde Türkiye'deki tüm adliyelerde bu sisteme geçilmiş olacak. Bundan sonraki hedefimiz mevcut genel icra dairelerimizin de bu proje kapsamında genel icra dairesi modeline dönüştürülmesidir." sözleriyle noktaladı.
 

Adres

Esentepe Mah. E-5 Güney Yan Yol Cad. No:39 Kartal / İstanbul

Telefon

TEL: 0216 303 33 33

FAKS: 0216 303 38 27

E-Posta

istanbulanadolucbsisaretadalet.gov.tr