Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kadıköy Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması
07.02.2021

T.C.
İSTANBUL ANADOLU
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
Medya İletişim Bürosu

Konu: Kadıköy olayları hk.

BASIN AÇIKLAMASI

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasıyla ilgili İstanbul ili Kadıköy ilçesinde gerçekleşen protesto eylemleri esnasında işlenen Kamu Malına Zarar Verme, 2911 SKM, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Propagandası Yapma suçlarına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında yasal şartların oluşması üzerine A.K, Y.E.K, Ö.Ş, M.C.D, N.E ve R.A adlı şüpheliler gözaltına alınmışlardır. 

06.02.2021 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızda hazır edilip ifadeleri alınan şüphelilerden A.K, Y.E.K, Ö.Ş, M.C.D ve N.E’in tutuklanmaları, şüpheli R.A’nın ise adli kontrol altına alınması istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden talepte bulunulmuştur. 

İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/117 ve 2021/120 sorgu no.lu kararlarıyla şüpheli N.E’nin Kamu Malına Zarar Verme, 2911 SKM ve Görevi Yaptırmamak İçin Direnme suçlarından, şüpheli A.K’nin Kamu Malına Zarar Verme, 2911 SKM ve Görevi Yaptırmamak İçin Direnme suçlarından, şüpheli M.C.D’nin 2911 SKM ve Görevi Yaptırmamak İçin Direnme suçlarından, şüpheli Ö.Ş’nin Kamu Malına Zarar Verme, 2911 SKM, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Propagandası Yapma suçlarından tutuklanmalarına, şüpheliler Y.E.K ve R.A’nın ise “soruşturma  sonuçlanıncaya kadar konutlarını terk etmemek” suretiyle adli kontrol altına alınmalarına karar verilmiştir. 

Soruşturma kapsamında maddi gerçeği her yönüyle açığa çıkarmak ve sorumlular hakkında yasal gereğine tevessül edilmek üzere gerekli adli işlemler titizlikle sürdürülmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 07/02/2021 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı

Adres

Esentepe Mah. E-5 Güney Yan Yol Cad. No:39 Kartal / İstanbul

Telefon

TEL: 0216 303 33 33

FAKS: 0216 303 38 27

E-Posta

istanbulanadolucbsisaretadalet.gov.tr